Kijelentkezett felhasználó kép

Mikor igyam a kávém?

Mikor igyam a kávém?
Próbáld ki 7 napig ingyen! Kipróbálom

Kezdésként egy egyszerű tény: a koffein felezési ideje egy átlagos felnőtt esetében 4 óra körül van. Tehát, ha délután négy órakor megiszol egy eszpresszót, aminek kb. 60 mg a koffeintartalma, akkor nyolc órakor 30 mg, éjfélkor 5 mg (és így tovább) lesz még a szervezetedben. A napközbeni éberségből így jutni fog estére is, amit senki sem kíván magának alvásidőben.

MIKOR NEM ZAVAR BE?

Egy vizsgálat során tudósok csoportja arra volt kíváncsi, hogy milyen szinten befolyásolják különböző dolgok a melatonin (alvási ciklust irányító hormon) kiválasztását. Negyvenkilenc napig tesztelték az alanyokat erős és gyenge fénnyel, illetve dupla eszpresszóval lefekvés előtt. A kétféle erősségű fény szintén elnyomta a melatonint, azonban a kávénak volt a legerősebb hatása, vagyis tönkre tette az alanyok éjszakáját. Érdemes tehát megfigyelni, mi az utolsó időpont, amikor a kávézás nem zavar be az éjszakánkba.

Már hallom is ahogy többen azzal jönnek, hogy rájuk bizony nem hat a koffein, végig alusszák az éjszakát, csak az íze miatt, vagy megszokásból fogyasztják. A helyzet az, hogy valószínűleg olyan mértékű alvásdeficitben szenvednek, hogy a fáradtság elnyomja őket, viszont a szervezetben lévő koffeintől nem lesz nyugodt, pihentető az alvásuk, így meglehetősen rossz alvásminőséggel bukdácsolnak egyik napról a másikra.

Minél több a kávé, annál rosszabb az alvás minősége?

AKKOR A REGGELI KÁVÉ A TUTI?

Előre is elnézést kérek, sőt, akinek a reggeli kávé szent, az most azonnal szorítson egy párnát a fejéhez és ordítson bele másfél percig, mert rossz híreim vannak.

A reggeli kávé nem segít felébredni és még plusz energiát sem ad. Ellenben megemeli a koffeintoleranciádat, ami azt jelenti, hogy többet kell innod, hogy érezd a hatását. Ha épp a párna után nyúlsz, akkor most légyszi a tudományt szidd, ne engem.

Amikor ébredezünk, a szervezet beindítja az anyagcserét, felgyorsítja a szívverést olyan hormonkoktél segítségével, amely inzulint, adrenalint és kortizolt is tartalmaz. Ez utóbbihoz képest a kávé olyan, mint egy lovasrendőr a műjégpályán. Így növeli a koffeintűrésedet az ébredés után két órán belül elfogyasztott fekete. 

Kávét tehát alacsony kortizolszint esetén érdemes fogyasztani, ami az emberek többségénél 9:30-11:30, valamint 13:30-15:30 között fordul elő.

Se korán, se későn!

EZT A KÉRDÉST TEDD FEL MAGADNAK!

Ha már társítottad a reggelhez a gőzölgő kávét, akkor a leszokásban segít, ha egy ideig koffeinmentesre váltasz. Hidd el, jobban fogod érezni magad tőle!

Igazából itt vége is lehetne a cikknek, de még egy nézőpontot szeretnék megosztani veled. Gyakran dobom fel a vendégeimnek a kérdést: „Mit csinálnál másképp, ha úgy bánnál a testeddel, mintha a gyereked lenne?”

A témánkhoz kapcsolódva: „Ha a gyereked feje majd leesik, akkorákat ásítozik, tovább hajszolnád? Munkára, tanulásra, vagy inkább pihenésre kényszerítenéd, amikor nagyon fáradt?”

Ha lemerül az aksi, egy bizonyos ideig a töltőn kell hagyni a telefont. A mi esetünkben pedig, ha egy kávétól várjuk a megváltást, az olyan, mint amikor kölcsönt veszünk fel a banktól egy projekthez. Havonta törlesztenünk kell, és mindaddig amíg le nem tudjuk, tartozásban vagyunk. Ugyanígy a testünkkel szemben is, ha nem adjuk meg neki a pihenést, ha nem töltjük fel az aksit és kívülről szerzett energiával járatuk túl magunkat, folyamatosan tartozásban vagyunk.

heart Törődjetek magatokkal! heart

Írtam ezt egy csésze csodálatos, tokiói, csokis-málnás kávé mellől 11:30-kor.