Ez már az? A menopauza felmérés eredményei
Ez már az?
Eljön a női életút során egy határvonal, amit a legtöbben úgy lépünk át, hogy senki sem fogja meg a kezünket. Nem kérdezünk, mert nem tudjuk, mit kellene kérdezni. Ha pedig kérdezünk, nem kapunk válaszokat, mert sokszor még a szakembereknek sincs olyan. Ez a menopauza. A reproduktív korszak vége, a láthatatlanná válás időszaka. Amit mostantól nem kell egyedül végigcsinálnod.
Nemrégiben több mint 850 nő részvételével készítettünk felmérést a perimenopauza és menopauza kapcsán, a válaszokból pedig egy dolog világosan kirajzolódott: a nők többsége magára hagyva, információk nélkül, szorongásokkal néz szembe ezzel az új életszakasszal, amiben egyébként egyre több időt töltünk.
Ki beszél erről egyáltalán?
A megkérdezettek közül mindössze négyen (!) számoltak be arról, hogy háziorvosuk említést tett a menopauzáról. NÉGYEN. Pedig pont a háziorvosok lennének azok, akik időben, hitelesen és érthetően segíthetnének eligazodni a tünetek között, akik felhívhatnák a figyelmet a szükséges életmódbeli változtatásokra, a szűrővizsgálatok fontosságára, a kezelési lehetőségekre. Ehelyett azonban maradnak a fórumok, a közösségi média, a cikkek, no meg a barátnőkkel folytatott tanácstalan beszélgetések, bár a válaszadók közel fele még soha senkivel nem beszélt erről. Se orvossal, se baráttal, se családtaggal. Egyedül állunk a zavaros gondolatokkal és a tucatnyi furcsa tünettel, amikre nem találjuk a választ.
Válasz pedig nagyon kéne, hiszen a menopauza nem csak egy hőhullám. A menopauza mindent szétszed, mindent átalakít, mindent érint. Érzed minden porcikádban, a furcsákat csináló testedben, a korábban ismeretlen hangulataidban, viselkedésedben, a türelmetlenségben, az álmatlanságban. Abban, hogy fogalmad sincs, mibe kezdtél épp bele, hogy egyik percben menekülnél a családod elől, mennél, míg ki nem fogy a benzin, a másik percben hüppögve hálálkodsz, hogy vannak. Ott integet a fáradtságban, a bizonytalanságban, az önbizalom elvesztésében, az ismerős működés, az ismerős test átalakulásában.
Teljes testi-lelki változás, amit nem lehet elintézni annyival, hogy, “jaj, majd elmúlik”. Mert lehet, hogy nem múlik. Vagy ha mégis, akkor is jó lenne tudni, mi történik benned és veled, és hogyan lehet ebből erősebben, tudatosabban, egy új énként kilépni.
Miért nem beszélünk erről úgy, mint a terhességről?
Amikor gyereket vársz, mindenki szakértő lesz, és minden ott van karnyújtásnyira. Könyvek, applikációk, orvosi vizitek, kismamatorna, csoportok, tanácsadás. De a menopauza mintha valami titkos klub lenne, amiről csak utólag lehet hallani, ha egyáltalán, amiről jobb nem beszélni, mert egy menstruáló nőnél már csak egy félelmetesebb van, a többé nem menstruáló.
A Gyerünk, anyukámnál ezt nem hagyhattuk annyiban. Tíz év után, több ezer anyával együtt megtett út után világos volt: nem hagyhatjuk magukra a nőket pont most. Nem hagyhatjuk magunkat így, kiszolgáltatva. A gyermekágy után, a kisgyerekes káosz után, most, hogy elérkeztünk a változás határához.
Ezért született meg az Ez már az? 8 hetes Menopauzafelkészítő program.
Nyolc hét. Tizenhárom szakértő. Egy közösség.
A programban a témát jól ismerő, a menopauza tüneteivel napi gyakorlatuk során is találkozó orvosok és szakértők adnak érthető, megnyugtató, valódi válaszokat. Nem ígérnek csodákat – de adnak tudást, eszközöket, iránytűt. Hogy tudd: ez már az. És ez rendben van.
- Dr. Halmos Amrita szülész-nőgyógyász, endokrinológus
- Dr. Bajcsi Éva kardiológus
- Dr. Áts Katalin reumatológus
- Erdélyi Alíz dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakértő, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára
- Dr. Vida Zsuzsanna szomnológus, neurológus
- Dr. Gaál Zsófia Anna pszichológus, az öregedés kapcsán fellépő kognitív változások kutatója
- Kele Tímea klinikai szakpszichológus
- Andorka Júlia művészettörténész, tanár, a Patent Egyesület elnökségi tagja
- Várhegyi Anna mentálhigiénés szakember, szexuálterapeuta
- Szunyog Emese és Kakuk Kriszta menopauza-coachok
- Jakus-Kruchió Évi gyógytornász
- Vancsura Vera humánkineziológus
És természetesen a Gyerünk, anyukám! csapata, Kádár-Papp Nóri, Jeges Jutka és Csajkovszky Krisztina.
Ez már az. És ez már más.
Ez már nem a hallgatás ideje. Hanem a tudásé. A közösségé. A segítségé. Mert a menopauza nem a vég. Hanem valaminek a kezdete.