MEGKÉRDEZTÉK HELYETTED: Aranyérrel sportolni?
Megint egy kicsit a bugyi alá kukkantunk, de hát mit tegyünk, a legtöbb ki nem beszélt kérdés valahogy az altestünket érinti. Úgyhogy itt az idő, nézzünk szembe egyik legundokabb pajtásunkkal, az aranyérrel. Az aranyér is olyan, ami természetesen csak másokkal történik meg, egészen addig, amíg teherbe nem esünk. Vagy amíg meg nem szülünk. Vagy amíg nem hordozunk illatos és puha, de egyre nehezebb bébiket napi sok órán át. És onnantól kezdve bármikor, hisz 40 felett kezdődik az igazi, aranyeres élet!
Szóval aranyér volt, van, lesz, és pontosan tudjuk, hogy lehet kicsi, lehet nagy, lehet kívül, lehet belül, lehet magától elmúló vagy beavatkozást igénylő, az biztos, hogy piszok kellemetlen, és nemhogy a sportolásunkat, de úgy ahogy van, az egész közérzetünket odavágja. A méltóságunkról nem is beszélve. Amikor a proktológus asztalán térdelve próbálsz valami könnyed témát bedobni, hátha senkinek nem tűnik fel a jelenlévők közül, hogy tulajdonképpen a fenekedet nézik reflektorfényben, az kétségkívül életed egyik meghatározó pillanata.
De mi van akkor, ha a helyzet nem ilyen drámai, hanem mondjuk visszafogottan diszkomfortos. Ott van, de azért orvosi útmutatások alapján elboldogulsz vele házi módszerekkel. Sportolhatsz? Mozoghatsz? Mivel ártasz, és mivel nem? Szerencsére ezt is megkérdezték már helyetted, nézd csak:
“A szülés óta időnként aranyérrel küzdök, próbálok figyelni rá, ha tudom, kímélem magam, de igazából nem tudom mivel teszek jót ilyenkor, hagyjak abba minden mozgást, amíg elmúlik? És mi van, ha visszajön, ha újrakezdem a mozgást?”
Mire figyelj?
A jó hír, hogy sportolni lehet, sőt, kifejezetten segíthet is, hisz a tétlen üldögélés pangást és akár székrekedést is okozhat. Persze nagyon nem mindegy, mit sportolsz ilyenkor. Van három ökölszabály, ezeket mindig tartsd tiszteletben:
- Súlyemelés, súlylökés, szakítás, deadlift, kettlebell és társai tiltólistások, mint ahogy a mély guggolások is. Guggolás súllyal pedig az abszolút no go kategória. Persze kinek van kedve aranyérrel ilyeneket csinálni, mondhatnánk, de ha valaki épp fülig van a cross trainingben, esetleg velünk nyomja a Spártát vagy bármilyen sok guggolással járó fenékkerekítő programot, az ettől a hírtől nem lesz túl boldog.
-
Ne csinálj semmi olyasmit, aminél feszülést, fájdalmat, ne adj isten vérzést tapasztalsz! Mint mindig, bízz a testedben és a tested jelzéseiben.
-
Igyál! Egyébként is igyál, de aranyérrel még többet, hogy a vér szabadon áramolhasson, ne csak cammogjon a vénákban.
És akkor jöjjön, ami jöhet!
Úszás
A víz enyhítheti fájdalmat, ráadásul az összes izomcsoportot megcélozza, alaposan átmozgat, javítja az emésztési funkciókat, megelőzi a székrekedést (aú).
Jóga, pilates
A jóga és a pilates olyan pózok sorát foglalja magában, amik elősegítik az erős törzsizmok és az egészséges emésztőrendszer kialakítását. A feladatok ráadásul erőlködés nélkül végezhetőek, és ha valami kényelmetlen, mindig van könnyített változat az adott gyakorlatból vagy ászanából.
Kardió
A pulzusszámot emelő mozgások a végbél területének véráramlását is fokozzák, és segítenek csökkenteni a gyulladást, ami szuper hír. Sőt, egyes kutatások szerint a keringésfokozó mozgások a gyulladásos folyamatokat is kontroll alatt tartják, tehát például futni futhatsz, de a futásod legyen könnyed, rövidebb, és mellőzd a sprinteket. Emellett gyalogolhatsz, táncolhatsz, túrázhatsz, de azért utóbbit ne egy jól megpakolt hátizsákkal vagy túrahordozóval tedd.
Fontos!
Az aranyér kezelhető, gyógyítható és megelőzhető, de végbéltájéki vérzéssel érdemes mindig orvoshoz fordulni, hogy biztos legyen a diagnózis és időben észlelhető legyen, ha más okozza a panaszokat.
Kéne egy kis útmutatás?
Ha megtetszett a kardiózás jótékony hatása, nyugodtan vágj bele kezdő futóprogramunkba, de ha inkább a szobában maradnál, és kíméletesebb, lelket is kisimító, aranyérbarát programot keresel, akkor irány a jóga vagy a pilates. Sőt, ha épp érintett vagy, ez a remek alkalom, hogy elkezdj táncolni, art jazz órákat venni, hastáncolni vagy brazil ritmusokra rázni szegény feneked.
És ne feledd, hogy bármikor megoszthatod a választott oktatóddal a panaszodat, az aranyér közös ügyünk, és sok hasznos tanácsot kaphatsz, hogy mire figyelj az adott órán.
Kérdeznél?
Ha a te fejedben is van olyan kérdés, amin régóta morfondírozol, ne várj tovább, beszéljük ki! Írj nekünk a szerintem@gyerunkanyukam.hu címre és megkérdezzük helyetted!