Kijelentkezett felhasználó kép

MEGKÉRDEZTÉK HELYETTED: Ha futok, lógni fog a mellem?

MEGKÉRDEZTÉK HELYETTED: Ha futok, lógni fog a mellem?
Próbáld ki 7 napig ingyen! Kipróbálom

Bizonyos témák jóval többünket érintenek, mint ahányan szívesen beszélünk róluk. Az a szerencsénk, hogy mindig akad köztünk egy-két bátor hős, aki megkérdezi: már bocsánat, de ez normális? A válasz többnyire: igen, mindennek oka és megoldása is van, úgyhogy ez itt a Megkérdezték helyetted rovat! 

Megérkezett hát a millió dolláros kérdés, amire a válasz kicsit összetettebb egy igen / nem-nél, de ha szereted a spoilereket: igen, lóghat. Ám a mellek szeszélyesek, külön életet élnek, és kevés ráhatásunk van arra, hogy mi történik velük az idők során. A kevésen a lényeg, mert valami azért van, és néhány dolgot tehetünk, hogy kissé lassítsuk a köldök felé csúszást.

Hogyan tovább szoptatás után?
Sokszor hangzik el, hogy a szoptatástól lógni fog a melled, de valójában nem a szoptatástól hanem a terhességgel járó jojózás miatt indul szomorúan föld felé. Az esetleges vándorlás sokkal inkább a gyors súlynövekedés - és súlyvesztés miatt történik, azaz a terhesség és a szoptatás alatti úristen, mik ezek? - állapot, majd az ezt követő lassú visszatöpörödés miatt. Persze kit érdekel, hogy a gyerekvállalás két elkerülhetetlen velejárója, a terhesség vagy a szoptatás közül melyik miatt lóg, inkább az a kérdés, hogy jó, történt, ami történt, de hogyan tovább?

A himbálózás ellenünk dolgozik?
Semmi újat nem mondunk azzal, hogy az idő és a gravitáció ellen győzni nem fogunk, de csatákat azért nyerhetünk, ha kiiktatjuk a legfőbb ellenségeket. Idővel a legszuperebb genetika is megadja magát, és a cicik elindulnak lefelé, de ezt az utazást millió dologgal gyorsíthatjuk: kevés folyadékkal, helytelen, vitaminban szegény, ám szénhidrátban és cukorban gazdag étkezéssel, várandósságtól független gyors hízás-fogyás váltakozásokkal, dohányzással, napozással, a testápolás elbliccelésével. És néhány dologgal lassíthatjuk, amik között természetesen a fenti, mellszomorító életmódok kiiktatása mellett ott a mozgás is. De itt jön a 22-es csapdája: ha mozgunk, a mellünk is mozog, csak nem feltétlenül úgy, ahogy azt szeretnénk, és ez az őrült himbálózás részben pont ellenünk dolgozik. 

“Imádok futni, de azt érzem, minden lépés, ami jót tesz nekem, tönkreteszi a melleimet. Hiába hordok sportmelltartót, érzem, ahogy lötyögnek, és félek, hogy valójában többet ártok mint használok. Lehet ez ellen dolgozni gyakorlatokkal vagy bármivel?”

“Fontos, hogy sportmelltartót hordjak futáshoz, akkor is, ha kicsi a mellem? Jobban szeretek melltartó nélkül futni, de nem tudom, hogy rosszat tesz-e a szöveteknek.”

A válasz az, hogy igen, a futás, és minden ugrálással járó rendszeres mozgás hatással van a mell szöveteire és az azt tartó bőrre, azaz gyorsítja az öregedési, vagy ha úgy tetszik, a lógási folyamatokat. Szerencsére kíváncsi férfi kutatók a mell-lötyögést is tanulmányozták már, így tudjuk, hogy egy átlagosan telt mell futás közben akár 12 centimétert is mozoghat fentről lefelé. Sőt, azt is kimutatták, hogy a mell nem csak fel-le mozog, hanem oldalirányban is, azaz tulajdonképpen amíg mi futunk, a mellünk a végtelen jelet rajzolja körénk. Ebben pedig nincs jelentősége annak, hogy lassan kocogsz vagy eszetlenül sprintelsz, a kilengés ugyanaz marad. Sőt, a kis mell is ugyanúgy járja szédítő táncát, mint a nagy, tehát az alábbi irányelvek mindenkire vonatkoznak.

Mit lehet tenni?
Természetesen azt, amit eddig is tudtunk: sportmelltartót hordani, de nem mindegy, hogy milyet. Egy jól megválasztott sportmelltartó ennek a mozgásnak több mint a felét ki tudja zárni, egyes vélemények szerint akár teljes mozdulatlanságot is el lehet érni, de ebben azért jó sok futással és ugrálással a hátunk mögött lehetünk szkeptikusak. A jó sportmelltartó ismérvei pedig:

  • Széles pántok: ne vágjon a húsodba, de tartson, ideálisan két ujjadat tudd alátenni.

  • Mindkét mellnek külön rekesz (a teljes leszorítás helyett célszerű őket külön tartani, ez a kialakítás jobban véd az oldalirányú mozgásoktól).

  • Megfelelő méret: a legjobb, ha állítható, és vásárláskor úgy válassz, hogy a legszorosabb legyen jó, mert nyúlni fog az anyag.

  • Megfelelő kosárméret: ha kibuggyan, túl kicsi, ha üres tér marad az anyag és a melled közt, az azt jelenti, túl nagy, válassz kisebbet.

Ennyi, vagy azért gyúrjak mellre?
Mivel a mellben magában nincsenek izmok, így valójában csak a környező izomszövetekre tudunk hatni, ami persze mindenképpen segítség. Márcsak azért is, mert a nagyobb mellek komoly súlyt jelenthetnek, egy átlagos D-s kosárméret akár 2.5 kilót is nyomhat, ami különösen fizikai aktivitás során húz előrefelé, ami nemcsak kellemetlen, hanem a gyakorlatok helyes kivitelezésébe is bezavarhat. Minden mellizom és hátizom-fókuszú gyakorlat tehát hasznos és fontos.

Terhesség és szoptatás alatt
Ilyenkor nemcsak a hagyományos melltartókészletet kell cserélni, hanem a sportmeltartókat is, ugyanis a nagy méretnövekedést mozgás közben nagyon fontos lekövetni. Tudni kell, hogy a terhesség alatt a bordakosár mérete is növekszik, nemcsak a kosárméret, így azt javasoljuk, hogy sok helyen állítható darabot válassz, és mindig kövesd le változó tested aktuális állapotát. 

Hol kezdd?
Ha eddig a mellek tánca tartott vissza a futástól, akkor már tudod, hogyan tudod szelidíteni a természetes himbálózást, úgyhogy bele is csaphatsz valamelyik futóprogramunkba célod és edzettségi szinted szerint. Ha dúskeblű vagy, és érzed, hogy ez bizony keményen megdolgoztatja a felsőtested, mert húz és tartani kell, mindenképp csinálj végig egy 4 hetes tartásjavító programot, ami komoly segítség lesz a mindennapokban.

Kérdeznél?
Ha neked is van régóta dédelgetett kérdésed, ne várj tovább, beszéljük ki! Írj nekünk a szerintem@gyerunkanyukam.hu címre.