Kijelentkezett felhasználó kép

Terhességi diabétesz? Ne ijedj meg, de figyelj oda!

Terhességi diabétesz? Ne ijedj meg, de figyelj oda!

Egyre több kismamát érint a terhességi diabétesz (cukorbetegség), amely első hallásra talán ijesztő lehet, azonban tudatos odafigyelés mellett ez az állapot jól kezelhető.

Mi az a terhességi diabétesz?

A terhességi diabétesz több néven is ismert, mint a terhességi cukorbetegség és a gesztációs diabétesz, ami egy várandósság során kialakuló szénhidrát-anyagcsere zavar. Leggyakrabban a terhesség második trimeszterében, a terheléses vércukorvizsgálat során derül ki, hogy a kismama érintett a terhességi cukorbetegségben. Természetesen a várandósság más szakaszaiban is kialakulhat ez a probléma, épp ezért fontos, hogy odafigyeljünk arra, mit és miből mennyit fogyasztunk, hogyan táplálkozunk a várandósság alatt.

A terhességi diabétesz diagnózisa és étrendje megegyezik a II-es típusú cukorbetegségével. 

Miért alakulhat ki a terhességi diabétesz?

A babavárás során kialakuló cukorbetegség okai nem tisztázottak. A várandósság során előforduló hormonális változások is szerepet játszhatnak benne. Bárkinél kialakulhat, emiatt fontos, hogy rendszeresen vegyél részt a terhesgondozási vizsgálatokon, és ne hagyd ki a vércukorvizsgálatot sem. Fontos tudni, hogy ha a babavárás előtt valamilyen szénhidrát-anyagcsere zavarban szenvedtél (például inzulinrezisztenciád van), esetleg túlsúlyos vagy, akkor jóval nagyobb a terhességi diabétesz kialakulására az esélyed. Ezek mellett a genetikai, örökletes hajlam is növeli a kialakulás kockázatát.

Nagyon fontos, hogy amikor kiderül, hogy terhességi cukorbetegségben szenvedsz, ne hagyd kezeletlenül, mert ez nemcsak rád, de a babádra is hatással van! Ha nem foglalkozol a diabétesszel, előfordulhat, hogy nagy súlyú újszülöttnek adsz életet, ami már eleve rizikófaktor a szülésnél.

Hogyan kezelhető a terhességi diabétesz?

Ha megállapították, hogy terhességi diabéteszed van, ne ess kétségbe. Bár ijesztően hangzik, de ez egy nagyon jól kezelhető állapot. Elsősorban az életmódodon kell változtatni, ez az elsődleges terápia. Ennek célja, hogy megfelelően étkezz, és rendszeresen végezz testmozgást – természetesen olyat, amely biztonságosan beilleszthető a terhességedbe. Ezen kívül figyelj oda arra is, hogy a testtömeged gyarapodását minimalizáld – ez nem azt jelenti, hogy koplalni kell és naponta mérni magad, hanem azt, hogy figyelj oda, hogy a szükségesnél több kilót ne szedj fel a babavárás során.

 

A terhességi diabetesz alaposabb odafigyelést kíván, és ez érinti a terhesség alatti étkezést és mozgást is.

A terhességi diabétesz alatt a táplálkozás alappillérei a következők:

Az étkezés lényege a megfelelő energia- és tápanyagbevitel, amely figyelembe veszi a várandós nő aktuális testtömegét, és a várandósságból fakadó, valamint a trimeszterek során változó extra energia- és tápanyagigényt.

  • Megfelelő szénhidrátbevitel: Minőségi és mennyiségi szempontból is lényeges, mennyi szénhidrátot eszel. A szénhidrát-szükségletet dietetikus segítségével kell meghatározni, a napi energia-szükségletnek megfelelően. Nem mindenkinek 160 gramm szénhidrátra van szüksége, van akinek több, van akinek kevesebb is elegendő. A szénhidrát-mennyiséget naponta 4-6 alkalomra kell elosztani.
  • Az egyszerű szénhidrátok minimalizálása: Kerüld a gyorsan felszívódó, egyszerű szénhidrátokat, úgy mint a cukor, fehér liszt, édességek, sütemények, illetve ezek felhasználásával készült termékek. Helyettük a lassan felszívódó, összetett szénhidrátokat érdemes enni, például a teljes kiőrlésű termékeket, zöldségeket, hüvelyeseket.
  • Megfelelő fehérje-, zsír-, vitamin-, ásványianyag- és rostbevitel: Mind az édesanya, mind a magzat szempontjából kiemelt fontosságúak ezek a tápanyagok. A baba fejlődése szempontjából nagyon fontos az omega-3 zsírsavak, a vas, a kalcium, valamint az 1. trimeszterben a folsav bevitele. Ezeket étrendkiegészítő formájában könnyen be lehet juttatni – kérd ki kezelőorvosod véleményét ezzel kapcsolatban.
  • Változatos étkezés: Ha színesen, változatosan étkezel, akkor minden szükséges tápanyagot könnyen biztosíthatsz saját magad és a baba számára is.
  • Gyakori, kis étkezések: Naponta 4-6 alkalommal, meghatározott szénhidráttartalommal elosztva érdemes étkezni.
  • Folyadékfogyasztás: Naponta legalább 2-2,5 liter folyadék elfogyasztása ajánlott, amelyben nincs hozzáadott cukor és alacsony a szénhidráttartalma.
  • Tiltólista: Ne igyál alkoholt, ne dohányozz és ne fogyassz kábítószert! A kávét se vidd túlzásba.

A terhesség alatti diabetesz esetén kérd ki a szülész-nőgyógyász és a dietetikus véleményét is, akik majd segítenek beállítani a diétádat.

Segítség, hízom!

Igen, a terhesség 9 hónapja alatt a nők általában hízni szoktak, és fontos kiemelni, hogy a várandósság 9 hónapja nem a divatdiéták és a fogyókúrázás ideje! Ez persze nem jelenti az ész nélküli evést sem, de ilyenkor nem szabad megvonni magadtól semmilyen szükséges tápanyagot sem, az éhezés pedig egyenesen tilos!

A testsúlyra, testsúly gyarapodásra ugyanakkor oda kell figyelni. Ha már a teherbeesés előtt is volt valamennyi túlsúlyod, akkor érdemes külön figyelmet fordítanod a terhesség alatti súlynövekedés ésszerű kontrollálására. Ezt semmiképp sem szabad koplalással vagy tápanyag-megvonással tenni, hiszen mindkettő veszélyezteti az anya és a magzat egészségét is. A legjobb, ha dietetikushoz fordulsz, aki segít a számodra szükséges napi energia- és tápanyagbevitel meghatározásában, valamint összeállítja a kiegyensúlyozott étrendet, amit követni tudsz. Ez azért is lényeges, mert így biztosan nem szenvedsz majd hiányt semmilyen tápanyagban sem te, sem a babád.

Mennyi az annyi?

Ha alacsonyabb testtömeggel lettél várandós, akkor nagyjából 15 kg-mal gyarapodhatsz a 9 hónap során. Nagyobb testsúly vagy elhízottság esetén, ideális esetben maximum 7-8 kg lesz a plusz súly. A testsúlytöbblet a magzat, a keringő vér megnövekedett mennyisége, a méh, a méhlepény, illetve a mell állományának növekedéséből adódik.

Ha terhességi diabéteszed van, akkor is ezekben a számokban gondolkodj, és mindig törekedj az egészséges tápanyag- és energiabevitelre.

A terhességi diabetesz alatt még nagyobb figyelmet követel a megfelelő rostbevitel, hiszen ezek nemcsak a terhesség miatti székrekedés megszüntetésében segítenek, de lassítják a szénhidrát felszívódását is, ezért a falásrohamok megelőzésében is támogatnak.

Mozoghat a kismama?

Ha a várandósság előtt nem végeztél rendszeresen testedzést, akkor ne a terhesség alatt kezdd el a mozgást. Ha korábban már sportoltál, akkor konzultálj az orvosoddal és az edződdel, hogy mit javasolnak számodra, egészségesnek ítélik-e meg az általad végzett mozgást a terhesség során.

A fizikai aktivitásra, azaz valamilyen rendszeres testmozgásra nagy szükség van, hiszen ez segít a szervezet energiafelhasználásának működésében, egyensúlyában, a megfelelő vércukorszint fenntartásában. Akár terhességi diabéteszről van szó, akár nem, fontos az aktív életmód – a lényeg, hogy a számodra leginkább megfelelő mozgást válassz, ami a terhesség során is biztonsággal végezhető.

Megszületett a babám, mi lesz a diabétesszel?

A kisbaba születése után 6 héttel szükséges egy újabb terheléses vércukorvizsgálatot végezni, amiből kiderül, hogy a terhességi diabétesz továbbra is fennáll-e. Az esetek nagy részében a szülést követően megszűnik a vércukorszint probléma. Ám azt fontos tudni, hogy a hajlam megmarad, így egy következő terhességnél fokozottan kell figyelni a kismama vércukorszintjének egyensúlyban tartására. Mindezek mellett nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy a terhességi diabéteszben érintettek nagyobb eséllyel válhatnak inzulinrezisztenssé, vagy cukorbeteggé későbbi életük során, így a várandósság alatt megtanult táplálkozási alapelveket érdemes ezután is alkalmazni.