Segítség, kívánós vagyok!
A babavárás során szinte mindenkivel előfordul, hogy úgy érzi, most azonnal ennie kell valamit, esetleg olyasmire vágyik, amit általában nem szokott enni, nem is szeret igazán. A kismamaság egyik velejárója a kívánósság, és akár az első babádat várod, akár egy kistesót, tapasztalhatod ezt a jelenséget.
A kismamák a várandósság során leginkább az első trimeszter végén, és a második trimeszter során találkoznak a kívánóssággal. Ez lehet akár egy-egy bizar íz, vagy ízkombináció iránti vágy, akár egy nagyon hirtelen rádtörő, “azonnal ennem kell valami édeset, sósat, savanyút” érzés, de hosszabb ideig is fennálló, bizonyos ételek iránti erős vágy. Tehát, amikor kovászos uborkát kívánsz mogyorókrémbe mártva, vagy amikor állandóan csak ugyanazt a gyümölcsöt ennéd, ne ijedj meg, ez teljesen normális és majdnem minden várandós nővel előfordul!
Miért vagyok kívánós?
Bizonyára téged is foglalkoztat, hogy vajon miért kívánsz mindenféle ételt, finomságot, vagy éppen furcsaságot. A várandósság alatti kívánósságnak még nem találták meg a tudományos hátterét, de az biztos, hogy a babavárás alatt megváltozó, átalakuló hormonháztartás szerepet játszik benne. Ennek az az oka, hogy ilyenkor jobban ingadozik a vércukorszint, megnő a zsírraktározás szerepe – ezek pedig mind hatással vannak az étvágyra és az anyagcserére egyaránt. Ezeken kívül a pszichés tényezők is hajlamosítanak a rendszertelen evésre, akár tudat alatt is. Ilyenkor az anyukák jobban elengedik magukat, többet engednek meg maguknak, mint egyébként, hiszen mindent meg szeretnének tenni a kisbabájukért.
A testet érintő átalakulásokat is fel kell dolgozni, és a terhességből, a gyermek érkezéséből adódó felelősség érzése, valamint az anyai teendőkre, feladatokra vonatkozó ráhangolódás sem könnyíti meg a kismama dolgát.
A kívánósság lehet egy “üzenet” a szervezetedtől: előfordulhat, hogy azért kívánsz valamit, mert a testednek és a benne fejlődő kisbabának szüksége van valamilyen vitaminra, ásványi sóra, ezt pedig a kívánt ételekből tudod bevinni. Például ha ellenállhatatlan vágyat érzel a céklasaláta iránt, a tested vasért kiált, míg ha valamilyen extra sós dolgot ennél, akkor nátriumra van szükséged. A cukros falatok pedig a tested szénhidrátraktárait, vagyis az energiatartalékait segítenek felturbózni.
Mit tegyél, ha kívánós vagy?
Az egyik legfontosabb dolog, hogy ne gyötörd magad azon, hogy kívánós vagy, és ez ne jelentsen számodra stresszt. Amire viszont érdemes törekedned a várandósság alatt, a saját és a kisbabád egészsége érdekében egyaránt, hogy kiegyensúlyozottan táplálkozz. Fontos, hogy az étrendedben szerepeljenek a fehérjék, szénhidrátok, zsírok, vitaminok és ásványi anyagok, mégpedig a megfelelő mennyiségben és minőségben. A megfelelő tápanyagbevitel mellett pedig a napi étkezési ritmus kialakításának is lényeges szerepe van! Étkezz naponta 4-5 alkalommal, sőt, a harmadik trimesztertől akár 6-7 alkalomra is emelheted az étkezések számát. Egyszerre inkább csak kisebb mennyiségeket fogyassz, így a szervezetedet sem terheled meg egy-egy evés során annyira, és a vércukorszinted sem fog ingadozni.
Ha rád tör az ellenállhatatlan vágy, hogy valami nagyon cukrosat nassolj, vagy valamilyen bizar ételkombinációt egyél az éjszaka kellős közepén, ne ess kétségbe. Egyszer-egyszer belefér, ha elcsábulsz, de azért ha lehet, ne engedj mindig a kísértésnek, és figyelj rá, hogy az egészséges táplálkozás alapelveit betartsd.
Igyekezz változatosan étkezni, hogy minden nagy tápanyagcsoportból elegendő mennyiség kerüljön az étlapodra: szükséged van szénhidrátokra, fehérjékre és zsírokra is. A sovány húsok (hacsak nem vagy vegetáriánus), hüvelyesek, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék és a tojás fontos pillérei az étrendnek, ezen kívül a tejtermékek, olajos magvak, olajos halfélék is jótékonyan hatnak és táplálják a szervezetedet. A változatos táplálkozás segít, hogy a szükséges ásványi anyagokat és vitaminokat megkapja a szervezeted - a várandósság során ezekre még inkább szükséged van, hogy a kisbabád tökéletesen fejlődhessen.
Ha a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokat biztosítod a szervezeted számára, azaz kiegyensúlyozottan étkezel, nem vonsz meg magadtól semmilyen tápanyagot, akkor kisebb az esélye annak, hogy erős sóvárgást tapasztalj, és ha elő is fordul a kívánósság, könnyebben tudod azt kezelni.
Ha tudod, hogy eleget ettél, megvan a napi szükséges energiabeviteled, ami a várandósságod aktuális stádiumának megfelelő, ha tudod, hogy elegendő szénhidrátot, fehérjét és zsírt fogyasztottál, akkor könnyebb tudatosítani önmagaddal, hogy nincs szükséged mindenféle ételekre. Leggyakrabban gyorsan felszívódó, gyorsan energiát adó szénhidrátot kívánsz (vagyis édességet, kekszet, péksütit, cukros dolgokat), de ezek csak rövid ideig tartó jóllakottságot biztosítanak, viszont emiatt hamar újra jelentkezik az éhség, az ördögi kör pedig beindul azzal, hogy megint enni szeretnél.
Tudtad, hogy a rendszeres mozgás segít kordában tartani az étvágyadat? Már csak ezért is érdemes beillesztened a napjaidba például az online kismamatornát, de az is jó megoldás, ha minden nap sétálsz egy nagyot a szabadban.
Jöhet szinte minden, de csak mértékkel
Ez nem jelenti azt, hogy az édességek, desszertek tiltólistásak, viszont mértékkel kell őket fogyasztani. Ha alacsonyabb, vagy normál testsúllyal kezdted a terhességet, akkor egy picit nagyobb a mozgástered.
Akár így, akár úgy, fontos, hogy figyelj az egyszerű szénhidrátokat tartalmazó, és a nagyobb mennyiségű hozzáadott cukrot rejtő ételekre, igyekezz kerülni őket. Már csak azért is, mert ezek rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a terhességi cukorbetegség kialakulásához, a túlzott mértékű testtömeg-növekedéshez, ami pedig növelheti a szülés körüli komplikációk esélyét.
Jó ha tudod, hogy alacsony, vagy normál testsúly esetén is fennállhat a terhességi diabétesz kialakulása, illetve a túlzott testtömeg növekedés. Ezért nem érdemes korlátlanul és kontroll nélkül enni, főleg nem az édességeket és desszerteket, inkább tartsd be a kiegyensúlyozott étkezés alapelveit. Heti 1-2 alkalommal szerepeljenek a „nasik” az étrendedben, de ne önálló fogásként, hanem desszertként, például az ebéd részeként.
Nagyon fontos, hogy csak azért, mert egy termékre ráírják, hogy „fitnesz”, „wellness”, „paleo”, „cukormentes”, „gluténmentes”, még nem lesz tőle egészséges! Jobban jársz, ha a desszertek és édességek közül inkább a jó minőségű alapanyagokból készült verziókat választod, vagy magadnak készíted el őket, hiszen ezekről biztosan tudod, hogy mi van benne.
Készülj fel!
Ne csak a szülésre és a baba érkezésére készülj fel, hanem arra is, hogy mit fogsz enni a várandósság során. Mindig érdemes megtervezni előre az adott napi étkezésedet: ha tudod mikor mit fogsz enni, akkor kisebb az esélye az elcsábulásnak. A nassolási vágyra is érdemes számítani: tarts magadnál “legális” rágcsálnivalót, ami segít a kívánóssági rohamok leküzdésében. Válassz gyümölcsöt, rostdús kekszet, diákcsemegét, esetleg egyél édesebb ízű zöldségeket, (sárgarépát, kaliforniai papirkát) valamilyen finom mártogatóssal.
Nemcsak édesre fájhat a fogad
A húsok, sajtok, a tojás és a tejtermékek is lehetnek a kívánósságod központjában, nemcsak az édességek. Ebben az esetben is figyelj oda arra, hogy miből mennyit eszel, ne nyugtatgasd magad azzal, hogy ezek nem cukrozottak, emiatt bátran ehetsz belőlük sokat. Ne edd magad degeszre, ne növeld feleslegesen a kalóriabeviteled. Figyelj arra, hogy eleget egyél a szükséges makrotápanyagokból – aztán jöhet egy kis önkontroll, hogy kettő után ne egyél meg még egy harmadik szelet rántott húst, inkább inkább aprítsd bele egy jó kis salátába vacsorának. Ha véletlenül kimaradt a tízórai, akkor sem kell duplán ebédelned – de azért ha teheted, ne hagyd ki a kisétkezéseket, hiszen így szinte biztosan farkaséhes leszel, és valami kalóriadús finomságra vágysz majd.
Ne felejts el inni!
A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen ahhoz, hogy egészségesen élhess. Ideális esetben ez naponta 2-2,5 liter (nyáron kánikulában több is lehet) folyadék, hozzáadott cukortól mentesen. Ha nem iszol eleget, az is vezethet éhséghez: a folyadékhiányból eredő rossz közérzet, fejfájás és fáradtság miatt könnyen előfordulhat, hogy magas kalória- és cukortartalmú ételeket kívánsz majd.
A kismama étrendben tehát a kiegyensúlyozottságé a főszerep. Fontos, hogy mindig minden főbb élelmiszertípusból eleget egyél, és megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot fogyassz! Ha ennek ellenére mégis gyakran vagy éhes, jelezd orvosodnak, hogy az esetleg szükséges vizsgálatokat el tudja végezni.